Wyjazd za granicę w celach zarobkowych nie jest dzisiaj niczym zaskakującym – zaskakiwać może jednak ilość osób, które decydują się na stałą wyprowadzkę z kraju. CO stoi za ich motywacjami? Dlaczego decydują się oni na przeprowadzkę? O czym muszą pamiętać podczas takiej emigracji zarobkowej?
Dlaczego emigrujemy za pracą?
Odpowiedź na to pytanie wydaje się być prosta – zdecydowana większość osób decydujących się na wyjazd mówi przede wszystkim o znacznie wyższych zarobkach. Czy jednak pieniądze mogą być jedyną motywacją? Okazuje się, że nie. Wyjazd poza granice kraju np. do Niemiec daje możliwość nie tylko lepszych zarobków, ale też rozpoczęcie życia na wyższym poziomie, często w znacznie zdrowszym środowisku. Do osób wyjeżdżających za granicę zalicza się grupa wielu specjalistów, jak np. inżynierów. Za ich decyzją o podjęciu zagranicznej pracy przemawia przede wszystkim możliwość stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych – w ich opinii zagraniczni pracodawcy dbają o pracowników i oferują im nie tylko liczne benefity, ale też możliwość uczestniczenia w kursach czy szkoleniach. Dodatkowo pracownicy zza granicy mogą uczestniczyć w przyspieszonych kursach językowych organizowanych przez pracodawcę.
Kwestie prawne i podatki
Jako członkowie UE nie musimy wypełniać skomplikowanych dokumentów decydując się na pracę w Niemczech. Niezwykle istotne jest jednak zapewnienie sobie ubezpieczenia zdrowotnego oraz zastanowienie się, jak rozliczyć dochody z Niemiec. Pamiętajmy, że zagraniczny fiskus będzie tak samo skrupulatny jak polski – nie mając doświadczenia w rozliczaniu podatku możemy poprosić o odpłatną pomoc biur rachunkowych. Warto również dokładnie przyjrzeć się oferowanej nam umowie oraz wszelkim odprowadzanym na niej składkom.
Comments are closed.