Na jakiej podstawie powinno wybierać się okna antywłamaniowe? Pod uwagę trzeba wziąć wiele czynników. Na tej liście znajduje się m.in. ich klasa. Jest ich kilka. Dopiero po dokładnym rozpoznaniu, warto wziąć pod uwagę to, jakiego rodzaju stolarkę okienną się wybierze.

Okna antywłamaniowe a ich klasa

PN-EN 1627:2006 to norma, która określa jakiej klasy są poszczególne okna antywłamaniowe. Jest ich aż sześć. O czym informują poszczególne klasy? Najogólniej mówiąc – ile czasu będzie potrzebował złodziej na to, aby sobie z nimi poradzić. Począwszy od samego początku:

  • WK-1 – posiadają one jeden zaczep antywyważeniowy. To taki standard, który jest niepolecany. Dlaczego? Bowiem złodziej nie będzie miał żadnych problemów z ich sforsowaniem, np. wypychając je z framug swoim ramieniem, jeżeli dokona solidnego nacisku.
  • WK-2 – szacuje się, że rabuś potrzebuje ok. trzech do pięciu minut, aby sobie z nimi poradzić. Wystarczy bowiem, że będzie miał pod ręką zwyczajowy śrubokręt, czy też łom, którym będzie mógł podważyć całą konstrukcję.
  • WK-3 – dopiero od tej klasy warto rozważać zakup okien. Nie są one tak łatwe do pokonania. Aby rabuś mógł sobie z nimi poradzić, potrzebne mu są m.in. takie narzędzia, jak młotek, piła, siekiera, dłuto.
  • WK-5 i WK-6 – dwie najlepsze klasy, które są w stanie opierać się bardzo długo. Nawet, jeśli złodziej będzie posiadał szlifierkę kątową. Szacuje się, że stawiają one opór ponad dwadzieścia minut. Może to być odpowiedni czas na to, aby stawić opór, ratując swój majątek. 

Comments are closed.

Pin It