Faktura elektroniczna już niedługo będzie obowiązkowa dla przedsiębiorców. Mimo, iż Krajowy System e-Faktur funkcjonuje już od początku 2022 roku, to wejdzie on w życie oficjalnie dopiero od 2023 roku. Na razie z Ksef można korzystać dobrowolnie. Elektroniczne fakturowanie przyniesie wiele korzyści dla przedsiębiorców i biur rachunkowych. To kolejny krok do usprawnienia polskiego systemu i stworzenie całej siatki e-administracji. Ministerstwo Finansów, tworząc ogólnopolską platformę informatyczną chce ujednolicić system faktur i przyspieszyć obieg dokumentacji firmowej. Czy ta zmiana pozytywnie wpłynie na firmy?
KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur. Platforma do faktur elektronicznych już niedługo obowiązkowa
E faktura online jest kolejnym etapem ujednolicenia systemu faktur. Powstała po to, aby ułatwić rozliczenie między firmami i zapewnić bezpieczeństwo obiegu faktur w Internecie. Na platformie elektronicznej będą przechowywane faktury maksymalnie do 10 lat. Krajowy System e-Faktur będzie informować przedsiębiorców o stanie faktur i ma przyspieszyć cały proces fakturowania. Od 1 stycznia 2023 roku faktury papierowe mają zniknąć, a docelowo zastąpią je faktury elektroniczne. Jednak Ksef nie będzie jedynym systemem. Przedsiębiorcy mogą korzystać z zewnętrznych programów i aplikacji. Warunkiem jest elektroniczna forma dokumentu.
Platforma e-Faktura. Jak działa w praktyce?
Od 1 stycznia 2022 roku przedsiębiorcy mogą logować się do nowo powstałej platformy elektronicznej. Logowanie jest bardzo proste. Na samym początku należy wpisać numer NIP firmy, a następnie zalogować się za pomocą profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego. Ukaże nam się platforma Ksef do wypełnienia wszystkich najważniejszych danych do faktury. Z pewnością wypełnienie ich zajmie trochę czasu. Być może finalna wersja Krajowego Systemu e-Faktur zostanie nieco zaktualizana, ale zależy to od Ministerstwa Finansów.
Comments are closed.