Palmy doniczkowe nadają się nie tylko na dekorację wewnątrz budynku. Mogą zachwycać swoją egzotyką także na balkonie. Tarasy ozdobione tropikalnymi roślinami będą tworzyć wakacyjny klimat. Jak uatrakcyjnić ogród przy pomocy tych efektownych roślin i jak wybrać najlepszy okaz?

Jak wyselekcjonować najlepszy egzemplarz rośliny palmowej?

Przy oglądaniu palm doniczkowych w sklepie łatwo zauważyć, że im okazalszy jest egzemplarz, tym droższy. Jest to uwarunkowane wiekiem rośliny, która wymagała do tej pory odpowiedniej pielęgnacji i czasu do wzrostu. Należy zwrócić uwagę czy roślina w donicy nie przewraca się i nie chybocze. Palma dobrze ukorzeniona będzie pewnie stała i trzymała się podłoża.

Szare przebarwienia na liściach mogą wskazywać na obecność szkodników. Warto więc dobrze obejrzeć palmę czy jest wolna od chorób i nieproszonych lokatorów. Rośliny w dobrej kondycji mają regularny kształt liści bez rdzawych plamek. Ulistnienie źle nawadnianej palmy staje się żółte i wiotkie.

Jakie miejsce w ogrodzie będzie najlepsze?

Umiejscowienie palmy w ogrodzie zależy od odmiany hodowlanej. Rośliny palmowe pochodzą z różnych zakątków świata, gdzie klimat i nasłonecznienie mogą się znacząco różnić od siebie. Przed dokonaniem wyboru trzeba się dobrze rozeznać, jaka palma nadaje się na pełne słońce, a która woli półcień. Wszystkie rośliny z tego gatunku nie lubią z pewnością przeciągów. Dobrze więc będzie im znaleźć w miarę osłonięte miejsce.

Każda z tych roślin uwielbia wilgoć zwłaszcza w okresie letnim. W tym czasie należy także zadbać o żyzną glebę potrzebną do wzrostu rośliny. W sezonie zimowym jej nawadnianie należy kontrolować, gdyż łatwo można doprowadzić do gnicia korzeni. Nie potrzebuje ona także w tym czasie wzbogacania gleby minerałami.

Na jakie odmiany palm warto zwrócić uwagę?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnorodnych rodzajów palm. Można pokusić się o zakup wielkiej rozłożystej rośliny albo kilku mniejszych i też efektownych. Przy pierwszej opcji warto zwrócić uwagę na szorstkowca fortunego. Jest to roślina o dużych rozmiarach z ulistnieniem w kształcie wachlarza. Jako jedna z niewielu odmian dobrze sobie radzi w mroźnych warunkach.

Dla osób lubiących małe i urokliwe rośliny na patio albo rabatę można polecić kordylinę australijską. Swój wdzięk zawdzięcza bajecznej rozecie liści. Taka palma może stać się ciekawym uzupełnieniem każdego ogródka. Interesujący wygląd sprawia, że odmiana ta jest popularnym i uniwersalnym uzupełnieniem roślin tarasowych. Zimą należy ją przechowywać w pomieszczeniu o temperaturze od 5 do 15 st. C.

Więcej informacji znajdziesz na stronie palmy.

Comments are closed.

Pin It https://www.walbrzych24.com/artykul/43564/k/1/co-warto-wiedziec-przed-zakupem-samochodu-bez-ubezpieczenia-oc https://www.planowaniewesela.pl/artykuly/podroz-poslubna-samochodem-po-europie-o-czym-pamietac https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/139126/Jakie-auto-wybrac-by-nie-przeplacac-za-ubezpieczenie