Jeszcze do niedawana osoby, które kierowały samochodem, nie mając odpowiednich uprawnień, traktowane były stosunkowo łagodnie. Jazda bez prawa jazdy kończyła się przeważnie mandantem karnym w wysokości 500 zł. Od tego roku przepisy zostały mocno zaostrzone. Na jakie konsekwencje narażeni są nieodpowiedzialni kierowcy łamiący prawo? Sprawdź!

Czym grozi jazda bez prawa jazdy?

Jazda bez prawa jazdy w świetle prawa jest nie przestępstwem, a wykroczeniem. Warto mieć świadomość, że złamanie przepisów oznacza nałożenie na kierowcę wysokich kar finansowych. Zgodnie z nowymi, bardziej rygorystycznymi przepisami, minimalna grzywna w tym przypadku wynosi aż 1500 zł. W niektórych przypadkach jej wysokość może sięgać nawet 30 000 zł. Co ważne, karze podlega również kierowanie pojazdem należącym do innej kategorii, niż ta, na którą kierowca ma uprawnienia.

Konieczność zapłacenia grzywny to tylko początek kłopotów. Każda tego typu sprawa kierowana jest do sądu. Podczas rozprawy ustalane są dalsze konsekwencje. Osoba łamiąca prawo otrzymuje zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych przez okres 6 miesięcy lub 3 lat.

Utrata prawa jazdy

Każdy uczestnik ruchu drogowego musi zachować szczególną ostrożność i dostosować się do ściśle określonych przepisów. Okazuje się, że prawo do kierowania pojazdami mechanicznymi można stracić z wielu innych powodów, na przykład na skutek spowodowania wypadku z rażącym naruszeniem przepisów, jazdy pod wpływem alkoholu albo innych substancji odurzających, przekroczenia limitu punktów karnych, przewożenia zbyt dużej liczby pasażerów czy przekroczenia o 50 km/h dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym.

 

 

 

Comments are closed.

Pin It https://www.planowaniewesela.pl/artykuly/podroz-poslubna-samochodem-po-europie-o-czym-pamietac https://abweb.com.pl/taras-w-zimie-dlaczego-nie-tajniki-efektywnego-ogrzewania/ https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/139126/Jakie-auto-wybrac-by-nie-przeplacac-za-ubezpieczenie