Współczesne budownictwo, choć stosuje najnowocześniejsze rozwiązania na każdym polu swojej działalności, w kwestii sprawdzonych materiałów pozostaje wierne wybranym przez poprzedników konstrukcjom żelbetowym. O ich niezmiennej popularności decyduje nie tylko niski koszt utrzymania, ale i właściwości wzajemnie oddziałujących na siebie komponentów.

Francuski rodowód konstrukcji żelbetowych

Konstrukcje żelbetowe w świadomości inżynierów pojawiły się po raz pierwszy pod koniec XIX wieku za sprawą Josepha-Louisa Lambot, który w roku 1848 z żelazobetonu skonstruował barkę, zaprezentowaną następnie na odbywającej się w roku 1855 Światowej Wystawie w Paryżu. Kolejny krok w tej materii poczynił w roku 1867 francuski ogrodnik Joseph Monier. Zwrócił on uwagę na fakt, iż wykonana przez niego zbrojona doniczka do kwiatów wystawiona na działanie bardzo niskich temperatur nie uległa uszkodzeniu, spękaniu. Naukowe uzasadnienie koncepcji betonu zbrojonego nastąpiło w roku 1892 dzięki teorii Francoisa Hennebique, inżyniera, którego projekt żelbetowego mostu został zrealizowany w Viggen w Szwajcarii zaledwie dwa lata od ogłoszenia jego tezy.

Konstrukcje żelbetowe pojawiły się także na terenie Polski. W tym samym roku co obiekt Henniebique powstał najstarszy w północnej części kraju most tego typu, łączący brzegi Kanału Elbląskiego. Za polskiego prowodyra wykorzystania nowego kompozytu strukturalnego uznaje się Mariana Lutosławskiego – założyciela biura projektowo-konstrukcyjnego, które rozpoczęło swoją działalność w roku 1902. Pierwsze wykonane na jego podstawie projekty z wykorzystaniem konstrukcji żelbetowych zrealizowano na początku dziesięciolecia w Warszawie, Wilnie, a w latach 1908-1909 także w Lublinie.

Uniwersalne właściwości konstrukcji żelbetowych

Żelbet to uniwersalny materiał budowlany, który dzięki swoim właściwościom i niskim kosztom utrzymania znajduje zastosowanie w tworzeniu wszelkiego rodzaju elementów konstrukcyjnych. Do najczęściej spotykanych konstrukcji żelbetowych należą fundamenty budynków, ściany, powłoki i wiele, wiele innych. O wysokiej wytrzymałości tego materiału świadczyć może fakt, iż był on wykorzystywany do budowy fortów i schronów przeciwlotniczych.

Wyjątkowe właściwości żelbet zawdzięcza oddziałującym na siebie dwóm komponentom. Beton, ognioodporny, niewrażliwy na ugięcia, stanowi doskonałą ochronę dla podatnych na działanie czynników zewnętrznych stalowych prętów umocowanych w jego wnętrzu. Dzięki zbliżonej wartości rozszerzalności cieplnej obu elementów i ich wzajemnym uzupełnianiu braków dotyczących przenoszenia różnego rodzaju naprężeń konstrukcje żelbetowe są trwałe, odporne na działanie czynników atmosferycznych, a przez to bezpieczne.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.fabudwkb.com.pl/.

Comments are closed.

Pin It iedz-sie.com.pl asantuariosc.com -sa.com